Atrakcyjne i bezpieczne place zabaw

Może się wydawać, że w dzisiejszych czasach dzieci najbardziej lubią spędzać czas w domu, przed ekranem komputera lub telefonu komórkowego. Jednak to nie jest do końca prawda. Dzieci nadal uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, jednak nie zawsze na osiedlach są wyznaczone odpowiednie miejsca, w których mogą spędzać czas wesoło i bezpiecznie.

Miejsce, które powinno być na każdym osiedlu

Place zabaw powinny być na każdym osiedlu. Są one bardzo atrakcyjne dla dzieci i zachęcają je do aktywnego spędzania czasu. A aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci i młodzieży. Zabawa na placu zabaw pomaga osiągnąć odpowiednią kondycję, wzmacnia mięśnie i ścięgna oraz wyrabia gibkość i ćwiczy zmysł równowagi oraz refleks. Pomaga w profilaktyce wad postawy, nadwagi, otyłości i cukrzycy, które coraz częściej dotykają już małe dzieci, co spowodowane jest ich niezdrowym trybem życia.

Place zabaw powinny być przede wszystkim bezpieczne

Jednak najważniejsze jest, aby place zabaw były nie tylko atrakcyjne, ale też bardzo bezpieczne. Urządzenia do zabawy, takie jak huśtawki, karuzele, drabinki i zjeżdżalnie powinny bezwzględnie podlegać regularniej i obowiązkowej konserwacji oraz naprawie, ponieważ zepsute lub uszkodzone mogą spowodować niebezpieczne wypadki, kończące się groźnymi urazami. Piaskownice natomiast powinny być na noc przykrywane a piasek regularnie wymieniany na świeży, aby prze zaniedbanie nie stał się siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów, wirusów, pasożytów i bakterii. Wyposażenie placu zabaw powinno także być dostosowane do wieku dzieci, aby każde mogło znaleźć tam odpowiednie dla siebie zabawki, z których mogą bezpiecznie korzystać.

Place zabaw wspomagają rozwój dziecka

Korzystanie z placu zabaw nie tylko wpływa pozytywnie na zdrowie i sprawność fizyczną, ale też na rozwój psychiczny najmłodszych. Podczas takiej zabawy dzieci uczą się współpracy i pracy w grupie, pokojowego rozwiązywania konfliktów, lojalności i funkcjonowania w społeczeństwie. Dziecięce zabawy na świeżym powietrzu rozwijają także wyobraźnię, fantazję i kreatywność.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*