Jeden z najważniejszych sprzętów to lampa lekarska

lampy lekarskie
lampy lekarskie

Przeprowadzanie wszelkich zabiegów, czy operacji chirurgicznych wymaga całej gamy różnorodnych specjalistycznych sprzętów, po to, by możliwe było bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie działań, a pacjent szybko wyzdrowiał. Wiele czynników może mieć na to wpływ, a jednym z ważniejszych spośród nich jest oświetlenie. Dlaczego? Zaraz się przekonamy.

Doskonała widoczność to bezpieczny zabieg

Dawniej, jak ze wszystkim, ze sprzętem medycznym też bywało różnie. Operacje przeprowadzane były przy świeczkach, później lampach naftowych, dających bardzo chwiejne światło, potem pojawiły się w końcu lampy elektryczne, nie były jednak one nadal tak dobre, jak współczesne. A światło dla chirurga prowadzącego operację to jedna z najważniejszych kwestii. Są różne operacje, ale każda z nich wymaga doskonałej precyzji, zwłaszcza, jeśli przeprowadzana jest na drobnych elementach naszego organizmu. Wtedy najmniejsze zawahanie może mieć decydujące znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Starsi chirurdzy pamiętają jeszcze czasy, kiedy oświetlano blok operacyjny zwykłą lampą, właściwie identyczną, jak salę dla chorych, czy korytarz. Takie światło wymagało od chirurga ciągłych zmian ustawienia lampy oraz zmian w podejściu do pacjenta, który był operowany. Dlaczego światło jest tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że tam, gdzie w grę wchodzi ludzkie życie każdy szczegół ma znaczenie. A lampa lekarska lampa lekarska to nie szczegół.

Jaka lampa będzie najlepsza?

Lekarz operujący musi widzieć bardzo dokładnie, co operuje, to chyba oczywiste. Dlatego ważnym aspektem przy wyborze lampy lekarskiej na blok operacyjny lub do gabinetu zabiegowego jest jej moc. Lampy bezcieniowe charakteryzuje zazwyczaj moc kilkunastu, kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy luksów, jednak pomiędzy nimi są również znaczne różnice. Lampa musi być naprawdę mocna, gdy ma być umieszczona na przestronnym bloku operacyjnym. Gdy chodzi o lampę do gabinetu zabiegowego, który zazwyczaj jest mniejszy to możemy sobie pozwolić na mniejszą moc. Ma być ona po prostu dopasowana do tego, jakiego rodzaju zabiegi będziemy wykonywać. Ważne również aby wybrana przez nas lampa była lampą bezcieniową, czyli taką, która nie zamąci widzianego przez lekarza obrazu rzucając niepotrzebne cienie. Musi doskonale oświetlać operowany obiekt niezależnie od kąta widzenia. Jest to możliwe, gdy zastosujemy sprzęt najwyższej jakości. Współczesne nowoczesne lampy lekarskie pozwalają na doskonałą optykę o stałej ostrości i na szybkie dostosowywanie umiejscowienia lampy do potrzeb chirurga. Lampy posiadają specjalne stelaże, dzięki którym mogą się obracać nawet o 360 stopni, dzięki czemu stale mamy doskonałą widoczność. Zastosowane w lampach diody LED dają doskonały rodzaj światła. Nie jest to światło przytulne i ciepłe, ale zupełnie odwrotne i takie powinno być, ponieważ chirurg potrzebuje naprawdę mocnego i zimnego światła, dzięki któremu jego precyzja będzie odpowiednio wspomagana.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*