Labioplastyka rozwiązaniem intymnego problemu

Labioplastyka (korekta warg sromowych) to zabieg, na jaki coraz częściej decydują się nie tylko kobiety po porodzie, ale wszystkie, które chcą czuć się komfortowo. Ostatnimi czasy zauważalny jest wzrost liczby pacjentek, zgłaszających się do gabinetów, żeby skorygować wygląd warg sromowych. Kobiety decydują się na zabieg, żeby w pełni cieszyć się aktywnym trybem życia – móc znowu jeździć na rowerze – a także ze względu na podniesienie własnej pewności siebie. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat labioplastyki.

Labioplastyka – wskazania do zabiegu

Kobiety różnią się między sobą, jeśli idzie o wygląd warg sromowych i nie ma wzorca ich idealnej budowy. Niekiedy jednak wargi sromowe są tak duże, że utrudniają albo nawet uniemożliwiają takie czynności, jak współżycie, pływanie, jazdę konną. Jest to rzeczywisty problem. Zbyt duże wargi sromowe mogą sprawić, że kobieta będzie czuła się nieatrakcyjna, to może doprowadzić do problemów w życiu intymnym i unikania seksu. W niektórych przypadkach przerost warg sromowych prowadzi do podrażnień i otarć newralgicznych miejsc. We wszystkich takich przypadkach pomóc może labioplastyka.

Nieprawidłowości w budowie warg sromowych

Istnieje kilka przyczyny nieprawidłowej budowy warg sromowych. Deformacje mogą wynikać np. z przebytego naturalnego porodu. Sam przerost warg sromowych (hipertrofia) ma najczęściej podłoże genetyczne. Może być też spowodowany nadmiernym przybraniem na wadze w krótkim okresie czasu. Natomiast w sytuacji odwrotnej, przy gwałtownym spadku masy ciała, zdarza się, że dochodzi do zaniku warg sromowych (atrofii). Atrofia związana jest także z naturalnym procesom starzenia się – zanikiem tkanki tłuszczowej w okolicach genitaliów. Zdarza się też, że wargi sromowe zbudowane są nieproporcjonalnie albo asymetrycznie, np. lewa warga sromowa jest przerośnięta, podczas gdy prawa jest cząstkowa.

Czym jest labioplastyka?

Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu przerośniętych albo zdeformowanych warg sromowych jest labioplastyka. Zabieg korekcji warg sromowych odbywa się metodą chirurgiczną przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Polega na wycięciu i wymodelowaniu nadmiaru tkanek warg sromowych. Czas zabiegu wynosi od czterdziestu do sześćdziesięciu minut. Po zakończonym zabiegu pacjentka musi pozostać pod obserwacją lekarza jeszcze przez godzinę lub półtorej. Później przeprowadzana jest kontrolna zmiana opatrunku. Jeśli wszystko poszło dobrze i nie ma żadnych powikłań, tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu. Czas wizyty w klinice nie przekracza zwykle trzech godzin.

Czy zabieg może wpływa na współżycie płciowe?

Często kobiety niepokoją się, że taka interwencja chirurgiczna (labioplastyka), może naruszyć cienkie struktury czuciowe i po operacji nie będą w stanie w pełni odczuwać satysfakcji związanej z współżyciem seksualnym. Obawa taka nie ma żadnego uzasadnienia, bowiem cięcia chirurgiczne dokonywane są zawsze w najbezpieczniejszym miejscu – w oddaleniu od struktur czuciowych. Po operacji pozostają też bardzo małe, niemal niezauważalne, blizny.

Na co należy zwrócić uwagę przed zabiegiem

Przeciwwskazaniami, które wykluczają możliwość przeprowadzenia labioplastyki, są: ciąża, leczenie choroby nowotworowej za pomocą chemioterapii, choroby układowe tkanki łącznej, które mogą prowadzić do upośledzenia gojenia się ran, miesiączka. Zabieg zawsze poprzedza wizyta konsultacyjna, wykonywane są też podstawowe badania. Przed zabiegiem trzeba koniecznie odstawić leki, które mają działanie osłabiające krzepliwość krwi. Na koniec pozostaje już tylko depilacja miejsc intymnych.
Siedem dni po operacji lekarz zdejmuje szwy i kontroluje efekty zabiegu. Z powrotem do pełnej aktywności sportowej i seksualnej należy jednak wstrzymać się przez okres około trzech, czterech tygodni.

Rekonwalescencja po zabiegu

Przez pierwszych kilka dni po zabiegu kobieta może odczuwać lekkie dolegliwości bólowe, dyskomfort oraz pieczenie. Powinna w tym czasie się oszczędzać i nie prowadzić zbyt intensywnego trybu życia. Musi wstrzymać się od współżycia oraz długich podróży samochodem. Nie powinna długo siedzieć na krześle – gdy będzie do tego zmuszona, najlepiej jeśli zaopatrzy się w nadmuchiwane koło, przeznaczone dla kobiet w połogu. Zalecane jest częste branie prysznica i korzystanie z delikatnych środków do higieny intymnej, posiadających właściwości dezynfekcyjne, po każdym wyjściu do toalety oraz noszenie wkładek higienicznych, które chronią wrażliwe miejsce przed otarciami.

Kiedy należy przeprowadzić zabieg labioplastyczny?

Labioplastyka jest stosowana z dwóch powodów: estetycznego i medycznego. Względy estetyczne tyczą się głównie młodych kobiet, którym przerośnięte wargi sromowe sprawiają niewygodę i uniemożliwiają takie czynności, jak np. jazda na rowerze, konno czy tańczenie. U starszych kobiet, przeważają względy medyczne. Wieloletni przerost warg sromowych i związane z tym długotrwałe ocieranie i podrażnianie miejsc intymnych powoduje uszkodzenia, które często prowadzą do leukoplakii (zmiany przedrakowej w obrębie narządów rozrodczych), a w najgorszym wypadku do raka sromu.

http://alfamedycyna.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*