Leczenie zaćmy z NFZ Czechy: fakty i mity

zacma nfz czechy

Coraz więcej osób decyduje się na zabieg usunięcia zaćmy poza granicami kraju. Wynika to z faktu, że kolejki do specjalisty są u nas bardzo długie. Ludzie szukają więc szybszego sposobu na poprawienie komfortu życia, a tym samym pozbycia się katarakty. Poznaj fakty i mity związane z tym procederem.

Leczenie w Czechach jest finansowane przez NFZ – prawda

W ramach dyrektywy transgranicznej można korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w krajach należących do Unii Europejskiej. Wprawdzie zabieg trzeba będzie sfinansować z własnej kieszeni, jednak po wszystkim będzie się można starać o zwrot kosztów ze środków NFZ. W praktyce trwa to do 30 dni. Jeśli potrzebne jest dodatkowo postępowanie wyjaśniające, może się to przedłużyć do 60 dni.

Czy leczenie w Czechach wymagają zgody przedstawiciela polskiego NFZ? – prawda/fałsz

To pytanie nie jest jednoznaczne, bo wszystko zależy od tego, jak długo trwa leczenie. Jeśli wymaga ono pozostania w szpitalu na noc lub konieczne będzie przeprowadzenie drogich badań, np. genetycznych, wówczas trzeba uzyskać zgodę szefa wojewódzkiego oddziału NFZ. Na szczęście leczenie zaćmy NFZ Czechy trwa zaledwie kilka godzin. Po tym czasie pacjent odzyskuję pełnię widzenia. Może normalnie funkcjonować, wykonywać swoje czynności. Usunięcie katarakty jest bezpiecznym i prostym zabiegiem, dlatego w tym przypadku nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na jego wykonanie.

W Czechach kolejki do zabiegu trwają około 3 tygodni – prawda

Rzeczywiście znacznie łatwiej jest dostać się na zabieg w Czechach. Czas oczekiwania na przyjęcie jest dużo krótszy niż w Polsce. Trwa około 3 tygodni, podczas, gdy w naszym kraju standardy są zupełnie inne. Pacjenci oczekują na przyjęcie nawet kilkanaście miesięcy, a rekordziści kilka lat. Z tego właśnie powodu leczenie zaćmy NFZ Czechy jest tak popularne i na taki proceder decyduje się coraz więcej osób.

Zaćmę usuwa się dopiero, kiedy jest w fazie dojrzalej – fałsz

Kiedyś zaćmę usuwano dopiero, kiedy zmętnienie soczewki było całkowite. Dziś medycyna jest znacznie bardziej rozwinięta. Operacji można się poddać praktycznie w każdym stadium schorzenia. Zabieg polega na wszczepieniu sztucznej soczewki. Jet to bardzo prosta procedura, a po jej wykonaniu pacjent niemal natychmiast odzyskuje pełnię widzenia. Nie można jednak dopuścić, by zaćma stała się przejrzała, bo wówczas nie ma już żadnego ratunku, a chory będzie na zawsze skazany na utratę wzroku. Stąd też lepiej zająć się tym jak najwcześniej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*