Najbardziej przydatne urządzenie to przenośny aparat usg

przenośny aparat usg
przenośny aparat usg

Profesjonalna medycyna może sobie pozwolić na dobry, drogi sprzęt, obsługiwany przez wykwalifikowaną kadrę medyczną. Nie każdy z nas jednak chce i może zostać lekarzem, co wcale nie oznacza, że nie możemy kiedyś uratować ludzkiego życia.

Pomoc przedmedyczna jest niezastąpiona

Pomoc lekarska jest dla każdego chorego niezbędna i z tym nie należy dyskutować, co jednak wtedy, gdy zanim ta pomoc dotrze może być już za późno na reakcję? Tu właśnie my mamy okazję wykazać się opanowaniem i umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, jeżeli je posiadamy. Nauka udzielania pomocy przedmedycznej jest obowiązkowa przede wszystkim w szkole. Na przedmiocie, który kiedyś nazywał się przysposobieniem obronnym dzieci uczą się, jak opatrywać rany i przeprowadzać resuscytację oraz pomóc osobie poparzonej czy takiej, która zemdlała. Niestety, często ta wiedza traktowana jest po macoszemu w porównaniu z innymi przedmiotami. Przecież nikt nie pisze matury z PO i większość klasy i tak otrzyma piątki. To smutne zjawisko, ponieważ ta wiedza może przydać się każdemu i to w najmniej spodziewanym momencie. Te umiejętności powtarzane są także na kursach prawa jazdy, jednak te kilka godzin mało kogo przygotuje do skutecznego działania. Pracownicze BHP w wielu firmach także wymaga zadbania o to, by kadra pracowników była przeszkolona z udzielania pierwszej pomocy, dlatego coraz częściej organizowane są spotkania, na których profesjonalny ratownik medyczny tłumaczy tajniki pierwszej pomocy.

Co powinniśmy wiedzieć?

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie udzielenie pomocy jest karalne w Polsce. Dlatego nawet, jak nie potrafimy inaczej pomóc to wezwijmy odpowiednie służby. Jeśli potrafimy zrobić coś jeszcze działajmy a nie bójmy się. Prowadząc resuscytację lub tamując krwotok naprawdę możemy uratować życie, bo karetka nie zawsze pojawi się wystarczająco szybko. Pomimo tego, że nie posiadamy profesjonalnego sprzętu, jak przenośny aparat usg i nie umiemy się nim posłużyć to możemy zrobić wiele. Jeśli mamy okazję do podszkolenia się z prowadzenia pierwszej pomocy to zróbmy to. Na przykład wielka orkiestra prowadzi często spotkania dotyczące właśnie pomagania poszkodowanym, warto wziąć udział w takich warsztatach, również Polski Czerwony Krzyż często oferuje kursy, dzięki którym w razie wypadku na drodze, w górach czy w domu nie będziemy bezczynni, ale zadziałamy i to w sposób poprawny. Nie warto bać się pomagania, ponieważ jest minimalna szansa, że zaszkodzimy a bardzo duża, że pomożemy. Czekajmy, więc aktywnie na przyjazd pogotowia, zamiast niepotrzebnie panikować.

Fachowa opieka nad chorym

Przyjazd pogotowia to moment, w którym nasza odpowiedzialność się kończy. Wtedy już profesjonalne służby wyposażone w odpowiedni sprzęt zajmują się chorym. Prowadzą badania za pomocą odpowiednich urządzeń, między innymi przenośnego aparatu usg i decydują o dalszym postępowaniu wobec poszkodowanego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*