Okulista z Rybnika: Jaskra młodzieńcza – co warto o niej wiedzieć?

okulista rybnik
okulista rybnik

Z roku na rok jaskra młodzieńcza jest coraz to bardziej popularną chorobą, z którą zmaga się coraz więcej młodych pacjentów. Jest to bardzo problematyczne schorzenie, tym bardziej, że jej objawy nie są charakterystyczne i ciężko ją wykryć. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć i jakie są jej objawy.

Co to jest jaskra młodzieńcza?

Jak informuje okulista z Rybnika jaskra młodzieńcza to choroba oczu, która należy do grupy jaskry pierwotnej otwartego kąta oka. Według klasyfikacji Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, ta odmiana choroby występuje u osób między 10 do 35 roku życia.

Jaskra młodzieńcza i jej przyczyny

Jeżeli chodzi o przyczyny rozwoju jaskry młodzieńczej to nie są one znane. Na obecną chwilę specjaliści wiedzą jedynie, że w jej przebiegu dochodzi do zmniejszonego odpływu cieczy wodnistej z powodu anomalii przedniego odcinka gałki ocznej. To z kolei powodu wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, czego następstwem jest uszkodzenie i zanik nerwów wzrokowych, a następnie ślepota. Chodź przyczyny nie są do końca znane, to, jak informuje okulista Rybnik, na obecną chwilę możemy wyróżnić kilka czynników, dzięki czemu wiemy, kto jest w grupie zagrożenia. Są tam na pewno osoby, w których rodzinie podobne przypadki występowały. Jak podają statystyki, około 20 procent przypadków jaskry młodzieńczej są uwarunkowane genetycznie. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest również krótkowzroczność, która jest silnie związana z tym schorzeniem. Warto tutaj wspomnieć o tym, że współistniejące ze sobą jaskra oraz krótkowzroczność mogą nawzajem pogłębiać zmiany chorobowe.

W jaki sposób wyleczyć jaskrę młodzieńczą?

Leczenie jaskry młodzieńczej można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest leczenie farmakologiczne. W takim przypadku pacjentowi wpuszcza się do oka krople, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, a co za tym idzie poprawienie ukrwienia nerwu wzrokowego. Niestety, ten rodzaj jaskry nie da się wyleczyć jedynie za pomocą zwykłych kropel. Dlatego też trzeba zrealizować etap drugi, którą jest operacja. Ma ona na celu przede wszystkim udrożnienie drogi odpływu cieczy z oka. W 2014 roku Polskie Towarzystwo Okulistycznego stwierdziło, że jaskrę pierwotną otwartego kąta nie powinno się leczyć za pomocą trabekuloplastyki laserowej, dlatego też jest ona wykonywana tylko w szczególnych wypadkach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*