Operacja zaćmy – metodą leczenia tego schorzenia

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Światową Organizację Zdrowia, katarakta jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Dotyka ona ludzi na całym świecie i nie jest uwarunkowana płcią – kobiety na zaćmę zapadają równie często co mężczyźnie. Najpopularniejszy rodzaj tej choroby, tak zwana zaćma starcza jest bezpośrednio związana z wiekiem pacjentów. Pierwsze objawy zaćmy starczej można zaobserwować najczęściej po pięćdziesiątym roku życia.

Jakie są rodzaje katarakty?

Zaćmę może występować w dwóch rodzajach – jako choroba wrodzona oraz jako choroba nabyta z wiekiem. Zaćma wrodzona dotyczy noworodków, niekiedy może rozwinąć się również w pierwszych latach życia dziecka. W zależności od podłoża choroby, soczewka może ulec zmętnieniu połowicznemu lub całkowitemu. Aby przywrócić dziecku wzrok niezbędna jest operacja zaćmy. Przyczyny zaćmy wrodzonej mogą być różne – od czynników genetycznych poprzez niewłaściwy metabolizm dziecka, aż po przyjmowanie przez matkę w okresie ciąży niektórych leków.
Podobnie jak przy zaćmie wrodzonej, tak również i przy zaćmie starczej można obserwować różne podłoże rozwoju choroby. W tym przypadku jej pojawienie się najczęściej wiązane jest ze zmianami metabolicznymi, jakie postępują w organizmie człowieka wraz z wiekiem. Inną przyczyną powstawania katarakty może być uraz mechaniczny. Może się ona pojawić również jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków.

Jak wyleczyć zaćmę?

Jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą i szansą na odzyskanie pełnego wzroku jest operacja zaćmy. Zabieg ten jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Operacja katarakty polega na zastąpieniu zmętniałej soczewki soczewką sztuczną. Umożliwia to całkowity powrót pacjenta do zdrowia. Rozwój choroby można zahamować również zakrapiając oczy specjalnym roztworem. Jest to jednak doraźne leczenie, które nie poprawia komfortu życia pacjenta, a jedynie sprawia, że choroba rozwija się wolniej. Krople mogą być dobrym leczeniem zastępczym w czasie oczekiwania na termin zabiegu operacyjnego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*