Plac zabaw budżet obywatelski – aby dzieci mogły bawić się i uczyć

Plac zabaw to miejsce spotkań nie tylko dzieci, ale również towarzyszących im rodziców i opiekunów. Każde szanujące się miasteczko czy osiedle powinno zorganizować swoim obywatelom takie bezpieczne miejsce spotkań i dobrej zabawy. Niestety, nie każda spółdzielnia i nie każdy urząd gminy są zainteresowane tego rodzaju projektami. Wówczas obywatele muszą wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać nomen omen na własną rękę. Co mogą zrobić?

Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego

Jak to zwykle w życiu bywa, najtrudniejszy jest pierwszy krok, który w tym konkretnym przypadku będzie polegał na znalezieniu odpowiedniego miejsca pod taki plac. Potem powinno być łatwiej, choć niewątpliwie ważnym wyzwaniem mogą okazać się pieniądze. Przeznaczony na plac zabaw budżet obywatelski powinien wynosić co najmniej kilka tysięcy. Nawet jeżeli takie miejsce rozrywki nie jest duże to i tak wyposażenie go w przynajmniej podstawowe elementy będzie kosztować. O pomoc można poprosić chociażby lokalne fundacje społeczne, dobrze też zaangażować w taką inicjatywę urzędników. Chociażby po to, aby pomogli przebrnąć przez gąszcz formalności. Bywa to zadaniem trudniejszym niż samo zebranie funduszy na plac zabaw budżet obywatelski. Co do zasady budżetem obywatelskim zarządzają oczywiście obywatele. Jednak pomysłów na wydanie publicznych pieniędzy może być wiele, zatem wśród urzędników opłaca się mieć swoich sprzymierzeńców.

Jakie argumenty będą pomocne?

Otóż można powołać się na hasło, że dzieci to przyszłość narodu, choć to akurat frazes dosyć wyświechtany i utarty. Wśród bardziej konkretnych zalet będzie zapewne stworzenie możliwości do aktywnego spędzania czasu przez dzieci. Na leczenie skutków nadwagi i otyłości wydaje się coraz więcej z publicznego budżetu. Włodarzy miasta czy gminy może zatem zainteresować profilaktyka tych chorób cywilizacyjnych. Jeżeli ma szansę przełożyć się na oszczędności, to zapewne jest też szansa zainteresowania tą inicjatywą lokalnych urzędników. Ostatecznie można też powołać się na czynnik upiększający. Wygląd okolicy przekłada się bowiem na jej popularność i ceny nieruchomości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*