Psychoterapia w Gliwicach : Psychoterapia humanistyczna jako jeden z nurtów

Male Doctor talking to a female patient in a room

Form terapii jest wiele. Jednym z ciekawszych nurtów jest psychoterapia humanistyczna. Zastanawiasz się, na czym polega owa terapia? A może szukasz odpowiedzi na pytanie: jakie ma ona cele? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Co to jest psychoterapia?

Nim wytłumaczę, czym jest psychoterapia humanistyczna, skupię się na pojęciu samej psychoterapii. Jest to zbiór metod, którego głównym zadaniem jest wyleczenie względnie trwałych zaburzeń i dysfunkcji psychicznych, przede wszystkim tych na tle zaburzeń nerwicowych oraz osobowości. Stosuje się ją w momencie, gdy diagnozuje się chorobę lub zaburzenie, a pacjent potrzebuje pomocy (tam gdzie nie ma choroby lub zaburzenia mówi się o pomocy psychologicznej). Psychoterapia Gliwice ma przede wszystkim na celu zwiększenie integracji osobowości pacjenta, zmianę stosowanych mechanizmów obronnych na bardziej dojrzałe oraz zmianę jego zachowań, postaw, czy przekonań. Ponadto ma ona na celu zwiększenie kompetencji emocjonalnych i ich rozwój, a także zmianę w postrzeganiu świata, innych ludzi, co z kolei przekłada się na zwiększoną adaptację oraz komfort życia pacjenta.

Co to jest psychoterapia humanistyczna?

Psychoterapia humanistyczna jest to nurt terapeutyczny, w którym mieszczą się dwie terapie: rogeriańska i Gestalta. Jednak najczęściej specjaliści, którzy od podszewki znają różne formy terapii i prowadzą psychoterapię w Gliwicach, informują, że ten nurt jest utożsamiany z podejściem Carla Rogersa. Jest to opozycja wobec ortodoksyjnej psychoanalizy i behawioryzmu. Poza tym terapeuci, którzy są osadzeni w nurcie humanistycznym zwracają o wiele większą uwagę na czynniki typowo ludzkie, w których poczet wlicza się: ambicję, wolną wolę, twórczość, chęć rozwoju osobistego, poczucie sensu życia czy autonomię.

Cele psychoterapii humanistycznej

Opierając się na teorii Carla Rogersa, która głosi, że jednostka ma samokierujące zdolności, a wyłaniają się one dzięki terapii. Terapeuta powinien jedynie pomagać i wspierać klienta w rozumieniu siebie, samoakceptacji oraz pozytywnej zmianie zachowań. Jest to najważniejszy cel psychoterapii według tego psychoterapeuty. Z kolei według postawy rogeriańskiej psychoterapeuta powinien być empatyczny, okazywać zrozumienie, a dodatkowo być autentyczny i otwarty. Poza tym powinien emanować ciepłem emocjonalnym i pozytywnie uznawać wartości klienta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*