Stomatolog z Tarnowskich Gór: Czy fluor z pasty szkodzi zębom?

stomatolog tarnowskie góry
stomatolog tarnowskie góry

Powszechnie panuje opinia, że fluor jest niezbędny dla zdrowia zębów. Według specjalistów wzmacnia szkliwo i chroni je przed próchnicą. Zobacz, czy rzeczywiście fluor wpływa korzystnie na nasze zęby.

Co to jest fluor?

Fluor jest to pierwiastek, który stymuluje tworzenie się nowej tkanki kostnej. Największą zaletą tej substancji jest to, że zapobiega ona w powstawaniu próchnicy poprzez zwiększenie ich odporności na działanie środowiska kwaśnego w jamie ustnej oraz wpływa na metabolizm bakterii płytki nazębnej. Warto wspomnieć o tym, że jeżeli stężenie związków fluoru w szkliwie jest za niskie, staje się wtedy ono cieńsze i tym bardziej podatne na pęknięcie. Wtedy pewna porcja fluoru z zewnątrz jest niezbędna dla utrzymania zębów w dobrej kondycji.

Czy fluor jest szkodliwy?

Do tej pory opinie o fluorze były pozytywne. Jednak od jakiegoś czasu coraz więcej osób upatruje w tej substancji zagrożenie i wycofuje ze swojego życia produkty z fluorem. Zamiast tego zastępowane są one ziołowymi zamiennikami. Niektóre osoby straszą skutkami ubocznymi wchłania fluoru, które mogą doprowadzić nawet do artretyzmu, spadku męskiej płodności, chorób tarczycy, czy uszkodzeń mózgu. Stomatolog z Tarnowskich Gór uspokaja, że teorie o negatywnym wpływie fluoru na nasze zdrowie są nieprawdziwe. Nie ma żadnych naukowo uzasadnionych dowodów na to, aby fluor w codziennej dawce powodował raka, chorobę nerek, czy inne choroby.

Korzyści z używania past z fluorem

Jest wiele korzyści, które wynikają z używania past z fluorem. Statystyki potwierdzają, że osoby, które stosują fluor mają mniejszy wskaźnik próchnicy i w ogólnym rozgraniczeniu zdrowsze zęby. Także organizacje, które są autorytetami dla wielu obywateli, takie jak FDA (Food and Drug Administration), czy WHO (World’s Health Organisation) stwierdzają, że zabieg fluoryzacji jest bezpieczny i korzystnie wpływa na stan zębów. Jeżeli obawiasz się wykonania fluoryzacji, to nie musisz się już bać. Według Rady Naukowej American Dental Association, która, jak informuje profesjonalny stomatolog z Tarnowskich Gór, jest dla wielu dentystów autorytetem, zaleca używanie pasty z fluorem już u dzieci. Oczywiście, gdy wyrośnie pierwszy ząb taką pastę powinno się dawkować. Najpierw używa się jej w ilości śladowej, a z czasem zwiększa się dawkę. Te wszystkie zabiegi mają nas ustrzec przed poważnymi problemami z zębami w wieku dorosłym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*