Stomatolog z Tarnowskich Gór – profilaktyka i leczenie nadwrażliwości

stomatolog tarnowskie gory
stomatolog tarnowskie gory

Nadwrażliwość zębów to przykra dolegliwość, która wymusza na nas rezygnację z tego, co niektórzy lubią najbardziej – zimne napoje i lody w upalne dni, gorąca kawa o poranku, słodkie, kaloryczne desery. Aby nie odmawiać sobie tych wszystkich pyszności, trzeba wiedzieć jak z nadwrażliwością sobie radzić.

Powody nadwrażliwości

Nadwrażliwość zębów objawia się przeszywającym bólem w jamie ustnej, zaraz po ich zetknięciu się z gorącą lub zimną temperaturą, czy innym odczynnikiem pH. Spowodowane może być to wieloma czynnikami takimi jak: próchnica, zgrzytanie zębami, płytka nazębna, niedokładna higiena jamy ustnej, cofanie się dziąseł, stosowanie preparatów do wybielania zębów, a nawet niektóre zabiegi stomatologiczne.

Jak zwalczać nadwrażliwość

Najważniejszą metodą na wyeliminowanie nadwrażliwości zębów jest profilaktyka. Rozmieć przez to należy przykładną dbałość o higienę jamy ustnej, wybór szczoteczki o właściwym włosiu (nie za miękką ani nie za twardą), jak również odpowiedni nacisk szczoteczki na szkliwo (nie wolno używać do tego siły). Warto również pamiętać o regularnych kontrolach u lekarza stomatologa. Ulgę przy nadwrażliwości może przynieść zabieg piaskowania, który wykona stomatolog z Tarnowskich Gór.

W ucieczce od nadwrażliwości

Aby uchronić swoje zęby przed przykrą nadwrażliwością należy pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą z nich jest regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, przy użyciu odpowiednio dobranej szczoteczki. Przydatnym może też być stosowanie preparatów na nadwrażliwość zębów, najlepiej zawierające fluor – o konkretny produkt warto zapytać specjalistę w gabinecie stomatologicznym. Dieta ma również bardzo duże znaczenie, najlepiej jeśli będzie pozbawiona nadmiernej ilości słodyczy, gorących i zimnych produktów oraz tych o nadmiernym wskaźnikiem pH (m.in. cytrusy, pomidory). Osoby borykajace się ze zgrzytaniem zębami mogą ziwelować problem stosując specjalne nakładki zakładane na noc.
Stosując się do powyższych wskazówek zminimalizujemy zagrożenie doświadczenia nadwrażliwości zębów. Jeżeli jednak przy spożywaniu wspomnianych wyżej produktów (gorące i zimne potrawy, słodycze, kwaśne produkty) odczujesz nieprzyjemny ból – udaj się niezwłocznie do specjalisty stomatolog tarnowskie góry
– na pewno szybko poczujesz ulgę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*