Usunięcie zaćmy Czechy: dlaczego warto się na nie zdecydować?

usuniecie zacmy czechy
usuniecie zacmy czechy

Usunięcie zaćmy to stosunkowo krótki zabieg, jednak kolejki na jego wykonanie w Polsce są bardzo długie. Z tego powodu wiele osób zgłasza się na leczenie w Czechach, bo tam można zostać znacznie szybciej przyjętym. Na czym to dokładnie polega?

Leczenie zaćmy za granicą: krok po kroku

Na usunięcie zaćmy Czechy pozwala tzw. dyrektywa transgraniczna. W jej ramach można zdecydować się na skorzystanie z opieki medycznej poza granicami kraju. W dużym skrócie polega to na tym, że można się leczyć we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Oczywiście pod warunkiem , że jest się w posiadaniu aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Na zabiegi w innych krajach nie czeka się tyle co u nas. Z reguły wystarczą jedynie 2-3 tyg., by zostać przyjętym do polskiej placówki. To stosunkowo niedługo zważywszy na fakt, że jest to bardzo ważne. Im później zdecydujemy się na zabieg, tym gorzej. Potem może być to już znacznie utrudnione. Lepiej więc nie brać takiej możliwości w ogóle pod uwagę. Jeśli usługi medyczne za granicą nie wymagają pozostania na noc w szpitalu, nie trzeba się o to w ogóle martwić. Nie jest potrzeba bowiem zgoda przedstawiciela polskiego NFZ. Jak wygląda procedura? Po pierwsze należy znaleźć placówkę medyczna w Polsce, która pośredniczy w tego typu przedsięwzięciach. Po drugie zgłosić się tam na badania kwalifikacyjne do zabiegu. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań ustala się termin przyjęcia do czeskiej placówki medycznej. Z reguły nie trwa to zbyt długo. W ustalonym dniu przyjeżdża się na miejsce. Można skorzystać z dojazdu busikami, które organizuje się z polskiego szpitala lub też dostać się na miejsce własnym transportem. Po wszystkim można ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów w polskim NFZ.

Ile to kosztuje?

Usunięcie zaćmy Czechy nie jest wcale drogie. Faktyczne koszty, jakie trzeba ponieść to około 500 zł. W praktyce wygląda to tak, że w dniu zabiegu trzeba zapłacić około 2,5 tys. zł. To kwota za zabieg w czeskim szpitalu, jednak tuż po jego wykonaniu składa się wniosek do NFZ o zwrot poniesionych kosztów. Obecnie można liczyć na 2,1 tys. zł. Sumarycznie koszty nie są więc już tak duże. Niedogodnością jest jednak fakt, że trzeba wyłożyć z góry większą gotówkę. Wprawdzie później otrzymuje się zwrot, jednak i tak trzeba mieć przygotowaną określona sumę pieniędzy. Tak czy siak jest to obecnie najszybszy i najskuteczniejszy sposób na usunięcie katarakty. Korzysta z tego coraz więcej osób.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*