Usuwanie zaćmy – który sposób jest najskuteczniejszy?

usuwanie zaćmy
usuwanie zaćmy

Zaćma jest bardzo poważną chorobą, z którą zmaga się wielu Polaków. Niestety, każdy z nas, kto korzystał z NFZ, wie, jak długo trzeba czekać na wszelkie zabiegi. Wyjątkiem też nie jest zaćma. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, który sposób jest najskuteczniejszy, aby leczyć kataraktę.

Co warto wiedzieć o zaćmie?

Zaćma, nazywana również kataraktą, jest to postępujące mętnienie się soczewki. Tego typu choroba najczęściej dotyka osób, które ukończyły 60-ty rok życia i jest związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Ten rodzaj zaćmy nazywany jest zaćmą naturalną. Jednak katarakta nie dotyka tylko osób starszych, ale także młode osoby. Może być ona wynikiem urazu oka lub różnych jego stanów zapalnych. Także takie choroby jak cukrzyca mogą przyczynić się do jej wystąpienia. Do objawów zaćmy zalicza się nie tylko pogorszenie się wzroku, ale również efekt dwojenia się w oczach, jak i problemy z widzeniem w ciemnościach lub po zmroku. Światło dzienne też może sprawiać problemy osobom, które borykają się z tą przypadłością. Bardzo często narzekają one na to, że je ono „oślepia”.

W jaki sposób można wyleczyć zaćmę?

Wbrew pozorom leczenie katarakty nie jest skomplikowanym procesem. Na obecną chwilę najlepszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem jej całkowitego wyleczenia, jest laserowe usuwanie zaćmy. Operację przeprowadza się nie tylko w szpitalach, ale i również w klinikach okulistycznych. Niestety, w naszym kraju leczenie zaćmy jest bardzo utrudnione. Na ten stan rzeczy wpływają ogromne kolejki i jeszcze bardziej odległe terminy. Oczywiście, istnieje opcja prywatnego leczenia, jednak wiążę się ona z kosztami finansowymi. Inną, znacznie bardziej przyjazną dla kieszeni opcją, jest leczenie się poza granicami kraju. W takich przypadkach pacjent wyjeżdża do zagranicznej kliniki, a po przeprowadzeniu zabiegu i powrocie do Polski, składa on wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju. Dzięki tej czynności może on ubiegać się o refundację w Narodowym Funduszu Zdrowia, a co za tym idzie odzyskać sporą część zainwestowanych pieniędzy. Na obecną chwilę w celu leczenia katarakty Polacy wyjeżdżają do Czech. Nic w tym dziwnego. Samo usuwanie zaćmy kosztuje 2,5 tys. zł, a refundacja wynosi na obecną chwilę około 2,1 tys. zł. Jak widać jest to opłacalna opcja nie tylko pod względem zdrowotnym, ale także finansowym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*