Usuwanie zaćmy w Czechach: kto może z tego skorzystać?

uswanie zaćmy
uswanie zaćmy

Usuwanie zaćmy w Czechach jest coraz popularniejsze i nie ma w tym niczego dziwnego, biorąc pod uwagę długie kolejki na zabieg w Polsce. Czy jednak taka opcja jest dostępna dla wszystkich i ile to kosztuje?

Dyrektywa transgraniczna – co musisz o niej wiedzieć?

Bardzo ważna jest tzw. dyrektywa transgraniczna. Ten dokument otwiera bowiem możliwości korzystania z zagranicznej opieki medycznej. Wprawdzie trzeba ponieść koszty za usługi we własnym zakresie, jednak po wszystkim występuje się do NFZ z prośbą o refundację kosztów. Tym samym zabieg nie jest aż tak drogi. Z takiej możliwości może skorzystać każdy pod warunkiem posiadania aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu można wiele wskórać. Można leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Z takiej możliwości korzysta coraz więcej osób, bo na szybkie usuwanie zaćmy w Czechach czeka się około 2-3 tygodnie. Tymczasem w Polsce chorzy muszą się liczyć z kolejkami nawet do 3 lat. To zdecydowanie za długo. Tym bardziej, ze nieleczona katarakta prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Lepiej więc z tym nie zwlekać.

Ile kosztuje leczenie w Czechach?

Jeśli zdecydujemy się na usuwanie zaćmy w Czechach, musimy przygotować się na kwotę rzędu 2,5 tys. zł. Sumę tę należy zapłacić w dniu zabiegu. Po wszystkim otrzymuje się komplet dokumentów, które wraz z wnioskiem o refundacje składa się do polskiego NFZ. Dzięki temu można sporo oszczędzić. Na chwilę obecną NFZ zwraca około 2,1 tys. zł. Tym samym sam zabieg kosztuje nas faktycznie 400 zł. Do tego trzeba wliczyć jeszcze dojazd na miejsce. Można to załatwić we własnym zakresie, ale trzeba pamiętać, że tuż po zabiegu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Oko musi się zaadoptować do aktualnych warunków panujących na zewnątrz, a do tego jest na nim opatrunek. Można też skorzystać z dojazdów organizowanych przez placówki pośredniczące.

Ile trwa zabieg?

Usunięcie zaćmy nie zajmuje dużo czasu. Tak naprawdę potrzeba na to około 20 minut. W szpitalu przebywa się jednak około 5-6 godzin, gdyż przed samym zabiegiem potrzebne są badania, a po operacji potrzeba jest rekonwalescencja. Po wszystkim można iść do domu, a następnego dnia zgłosić się na kontrolę. Można załatwić sobie nocleg na miejscu, by tyle niepotrzebnie nie jeździć. Tym bardziej, że nie ma sensu narażać wzroku na infekcje. Należy unikać transportu publicznego, jak również kontaktu z woda, by do rany nie wdało się zakażenie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*