Zabieg na zaćmę – jak długo trwa rekonwalescencja?

zabieg na zaćme
zabieg na zaćme

Zabieg na zaćmę trwa około pół godziny, ale rekonwalescencja już znacznie dłużej. Dowiedz się na co należy uważać tuż po operacji i kiedy trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. To bardzo ważne.

Jak wygląda zabieg?

Sam zabieg jest stosukowo prosty w wykonaniu i trwa około pół godziny. W dużym skrócie polega na wycięciu zmętniałej soczewki i w jej miejsce wszczepienie sztucznej. Całość odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, przez co pacjent nie odczuwa praktycznie żadnego dyskomfortu. To bardzo ważne, bo wielu pacjentów odwleka zabieg na zaćmę właśnie z obawy przed bólem. Tymczasem wcześnie przeprowadzony zabieg pozwala szybko wyeliminować problem i zwiększyć swój komforty życia. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób się na niego decyduje. To dobry sposób, by poprawić jakość swojego życia. Niestety, choć zabieg na zaćmę trwa pół godziny, to rekonwalescencja jest znacznie dłuższa. Zanim będzie można wrócić do swojego dotychczasowego trybu życia, musi minąć około 3 miesięcy.

Na co trzeba uważać tuż po zabiegu

Najtrudniejsze są pierwsze 3 tygodnie po zabiegu. Wtedy oko dopiero się goi. Ze szpitala wychodzi się w ciągu jednego dnia. Zabiegi wykonywane są w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Następnego dnia rano trzeba zgłosić się na kontrolę. Kolejna wizyta kontrolna będzie po około 3 tygodniach. Trzeba jednak bardzo uważać, by do oka nie wdało się zakażenie. Szczególnie ważne jest to, by zakładać bandaż na oko. Nie można dopuścić, by do oka dostała się woda, bo może ona przenosić bakterie. Trzeba też się oszczędzać, dużo odpoczywać. Nie można dźwigać siatek z zakupami. Należy też unikać przejazdów transportem miejskim. To prawdziwe siedlisko bakterii. Lepiej więc bardzo uważać. Oko trzeba codziennie zakraplać, a jeśli coś zacznie nas niepokoić, np. oko będzie nas piec, wtedy trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Być może konieczne będzie przepisanie antybiotyku. Trzeba wszystko kontrolować, by oko szybko się goiło i nie dochodziło do żadnych komplikacji.

Po trzech tygodniach…

Po 3 tygodniach od momentu, kiedy został wykonany zabieg na zaćmę należy zgłosić się na kontrole do lekarza. W tym czasie oko powinno się zagoić, ale nie można nadmiernie się przeciążać. Można chodzić do zakupy, ale nie dźwigać ciężarów. Maksymalnie zaleca się noszenie siatek w granicach 3-4 kilogramów. Nadal trzeba się oszczędzać. Dopiero po 3 miesiącach od zabiegu oko zagoi się całkowicie. Po tym czasie można swobodnie funkcjonować, ćwiczyć, dźwigać cięższe zakupy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*