Zabieg usunięcia zaćmy najskuteczniejszą metodą na pozbycie się katarakty

zabieg usuniecia zacmy
zabieg usuniecia zacmy

Zaćma, nazywana również kataraktą, jest to choroba, z którą zmaga się coraz więcej Polaków. Niestety, jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, które skutecznie można pokonać tylko w jeden sposób – poprzez operację. Sprawdź, dokąd w ostatnim czasie Polacy wyjeżdżają, by odzyskać zdrowy wzrok.

Zmętnienie soczewki

Zaćma jest to choroba oczu, która charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka u pacjenta. Katarakta najczęściej dotyka osoby starsze, które przekroczyły 60-ty rok życia, i wynika ze starzenia się naszego organizmu. Nie oznacza to, oczywiście, że dzieci lub nastolatki nie mogą zachorować na zaćmę. Wyróżnia się, prócz zaćmy naturalnej, o której już pisałam, tzw. zaćmę wrodzoną. Ta z kolei jest wynikiem wad genetycznych i pojawia się albo zaraz po urodzeniu lub nawet kilka lat po od narodzin. Istnieje także katarakta cukrzycowa, która związana jest z zaburzeniami metabolizmu, i zaćma pourazowa. Ten ostatni typ dotyczy osób, które miały poważny uraz głowy w dorosłym życiu, bądź w dzieciństwie. Objawami zaćmy jest przede wszystkim pogorszenie się ostrości widzenia do dali, zamglone widzenia, a także tzw. dwojenie się w oczach. Bardzo często też osoby chorujące na kataraktę mają problemy z widzeniem w ciemnościach, a słoneczne światło bądź też oświetlenie razi je w oczy. Także czytanie jest przy zaćmie bardzo uciążliwe, ponieważ oczy bardzo szybko się męczą i mają tendencję do łzawienia.

Nie daj się zaćmie

Jak już wspomniałam, najskuteczniejszą formą pozbycia się tej choroby jest zabieg usunięcia zaćmy. Do tej pory w Polsce leczenie katarakty było bardzo uciążliwe. Wynikało to z faktu, iż leczenie przez NFZ działa bardzo niesprawnie, pacjenci muszą się liczyć z długimi kolejkami i jeszcze bardziej odległymi terminami operacji. Z kolei zabieg usunięcia zaćmy , choć jest przeprowadzany w o wiele szybszym czasie, jest także bardzo kosztowny, przez nie każdy może sobie na ten luksus pozwolić. Na szczęście, od jakiegoś czasu na naszym rynku pojawiła się opcja przeprowadzenia operacji w Czechach. Pacjent, który chce skorzystać z tej formy pomocy, musi zgłosić się do polskiego szpitala, który nawiązał współpracę z czeskim szpitalem. Podczas wstępnej wizyty w polskiej placówce zostaną przeprowadzone odpowiednie badania, jak i także zostanie od razu wyznaczony termin operacji. Oczywiście, zabieg zostanie przeprowadzony w Czechach, a jego koszt to na obecną chwilę 2,5 tys. zł. Mamy także dobrą wiadomość dla osób, których ta kwota przeraziła. Po powrocie do ojczyzny pacjent może ubiegać się o refundację w NFZ. Wystarczy złożyć tylko wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju i poczekać około 30 dni. Po tym czasie powinien on dostać zwrot w wysokości około 2,1 tys. zł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*