Zaćma – co warto o niej wiedzieć?

zaćma
zaćma

Co to jest zaćma? I w jaki sposób się ją leczy? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule, dlatego też koniecznie go przeczytaj.

Zaćma – co to jest za choroba?

Zaćmazaćma wrodzona, która nasila się w pierwszych miesiącach lub latach życia dziecka. Przeważnie jest ona korygowana dopiero po osiągnięciu przez dziecko pewnego wieku, kiedy to gałka oczna przestaje intensywnie się rozwijać. Przyczyną nasilania się objawów zaćmy może być także zażywanie niektórych leków, uraz oka lub przewlekła cukrzyca. Ta ostatnia znacząco wpływa na pogorszenie się wzroku i bezpośrednio przyczynia do nasilenia objawów zaćmy.

Jakie są objawy?

Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie każde pogorszenie wzroku w pewnym wieku lub w określonej sytuacji musi od razu oznaczać zaćmę. Istnieje bowiem wiele schorzeń oczu przypominających ją w swoim przebiegu, dlatego warto wiedzieć jakie są objawy tej choroby. Do najczęstszych jej objawów możemy zaliczyć:
• stopniowe, rozłożone w czasie pogarszanie się ostrości widzenia (najczęściej polegające na utracie ostrości widzenia)
• męczenie się oczu (zwłaszcza przy trwałym, nasilonym wytężeniu wzroku)
• zaburzenie widzenia polegające na częściowym lub całkowitym zamgleniu obrazu
• zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów
• zaburzenia dotyczące właściwej oceny odległości przedmiotów
• nadwrażliwość na bodźce, zwłaszcza na jasne światło
• zaburzenia widzenia kolorów
Za ćma to schorzenie uleczalne, które można korygować operacyjnie lub poprzez użycie ulta dźwięków. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut, jednak pacjent zwykle przez kilka dni pozostaje pod opieką placówki okulistycznej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*