Zaćma operacja ratuje oczy, najważniejszy nasz zmysł

Żyjąc w biegu bardzo często zapominamy o najważniejszym zmyśle w naszym ciele, czyli wzroku. Chyba każdy z nas nie potrafi sobie wyobrazić życia, w którym nigdy już nie moglibyśmy nic zobaczyć na własne oczy. Wszystkie najpiękniejsze cuda na świecie, podróże to wszystko straciłoby swój wdzięk, gdyby odebrano nam ten zmysł. Jednym z najgroźniejszych przyczyn utraty wzroku od której w wielu przypadkach nie ma ucieczki jest zaćma. Sprawdź, w jaki sposób można z nią walczyć.

Zaćma – efekt naturalnego starzenia się organizmu

Przez specjalistów uznawana za jeden z naturalnych objawów starzenia się, tak samo jak siwe włosy, czy zmarszczki. Za pomocą zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety, czy specjalnym kroplom do oczu możemy zaledwie opóźnić jej pojawienie się. U każdego pacjenta choroba ta może przebiegać w różny sposób. U jednych może się rozwijać zaledwie w parę miesięcy, a u innych latami. Do najczęściej występujących objawów tej choroby należy zamglony obraz, spowodowany pojawianiem się plamek na czystej soczewce oka. W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie udać się do okulisty.

Z zaćmą można walczyć!

Po zdiagnozowaniu choroby, czeka nas zaćma operacja, na którą trzeba dostać skierowanie. Niestety, ale w Polskich warunkach jest to dopiero połowa drogi. Gdy wpiszemy do wyszukiwarki internetowej: „zaćma operacja” okaże się, że na zabieg trzeba czekać około dwóch lat i to na najczęściej tylko na jedno oko. Na drugie bardzo często zabieg ten jest przekładany na kolejne dwa lata, oczywiście o ile lekarz stwierdzi, że pacjent może, aż tak długo czekać. Wcześniej już wspomniałam, że proces rozwoju choroby jest bardzo indywidualny dla każdego pacjenta. Zaćma może wystąpić na początku na jednym oku lub na dwóch. W przypadku zaćmy występującej tylko na jednym oku i tak bardzo często lekarze zalecają zoperowanie również drugiego oka. Powód jest prosty, prędzej czy później zaćma wystąpi również na drugim oku. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie kilka minut. Zabieg ten polega na wyjęciu naszej, zmętniałej soczewki i wstawieniu nowej, która dodatkowo będzie wyposażona w żółty filtr chroniący nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*