Zaćma operacja w Gliwicach – wykonaj ją jak najszybciej

zaćma operacja
zaćma operacja

Zaćma to bardzo poważna choroba, która z roku na rok dotyka coraz większej ilości osób, głównie starszych. Niestety, jak do tej pory nie ma sposobu na to, by pozbyć się jej farmakologicznie. Trzeba usunąć ją operacyjnie.

Co to jest zaćma?

Zaćma, inaczej zwana kataraktą, to bardzo poważne schorzenie. Polega na stopniowym zmętnieniu soczewki, którego nie można w żaden sposób usunąć farmakologicznie. Chory stopniowo widzi coraz gorzej. Obraz, który ma przed sobą jest niewyraźny i zamglony. Nieleczona zaćma postępuje. Z miesiąca na miesiąc soczewka staje się coraz bardziej mętna. Z czasem choroba może grozić całkowitą ślepotą. To sytuacja, do której w żadnym razie nie można dopuścić. Jak w takim razie pozbyć się schorzenia. Jak na razie, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zaćma operacja Gliwice. Tak naprawdę brzmi to groźnie, ale zabieg jest bardzo prosty. W dużym skrócie polega na wycięciu zmętniałej gałki ocznej i wszczepienie w jej miejsce sztucznej. Po zabiegu pacjent może praktycznie od razu odzyskać sprawny wzrok. Tyle w dużym skrócie. W praktyce jednak nie jest to aż tak kolorowe. Kolejki na zabieg w ramach NFZ trwają kilkanaście miesięcy. Przez ten czas wzrok coraz bardziej pogarsza się. Chory widzi coraz gorzej. U jednych proces postępowania choroby jest krótszy, u innych dłuższy. Nie wiadomo tak naprawdę od czego to zależy. Nieleczona zaćma ma bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Grozi całkowitą ślepotą, a jeśli chory straci wzrok całkowicie, nie pomoże mu już zupełnie nic. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, by zaćma operacja Gliwice była przeprowadzona możliwie jak najszybciej. W ten sposób będzie można utrzymać wzrok w dobrym stanie na całe lata.

Jak wygląda zabieg?

Niestety, wielu z nas boi się zabiegów. Przerażają ich konsekwencje, jakie mogą z tego wynikać, jak np. powikłania. Z reguły operacje nie kojarzą się dobrze, a już zwłaszcza starszym osobom. To powoduje, że przeciągają termin ich wykonania jak tylko się da. Wolą się męczyć niż umówić na operację. Strach ich paraliżuje. Tymczasem nie ma się czego bać. Zabieg jest bardzo prosty w wykonaniu, a okuliści mają do dyspozycji nowoczesne narzędzia, które powodują, że prace idą bardzo sprawnie i szybko. Wycina się zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wszczepia się sztuczną. Sam zabieg trwa około pół godziny. Pacjent od razu odzyskuje sprawny wzrok, choć musi jeszcze uważać szczególnie w pierwszych dniach. Do oka może wdać się zakażenie. Trzeba więc bardzo ostrożnie się kąpać, unikać jazdy transportem miejskim, oszczędzać się.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*